Elektronski seminar
Broj bodova: 16
Trajanje: 2 sedmice
Cena: 25 BAM
Seminar (pre)ispituje ulogu škole, ohrabruje polaznike da razmišljaju out of box i da, zajedno sa učenicima, streme ka najboljoj verziji sebe.

Seminar Vannastavne aktivnosti u funkciji jačanja vaspitne uloge škole namenjen je svima koji podržavaju celovit razvoj ličnosti učenika, kako kroz redovnu nastavu, tako i kroz raznovrsne vannastavne sadržaje.
- Nastavnicima razredne nastave – koji žele da razvijaju veštine i kreativnost svojih učenika, pomognu im da se uklope u školsku sredinu i pronađu svoje mesto u porodičnom i širem okruženju.
- Nastavnicima predmetne nastave (u osnovnim školama, gimnazijama, srednjim stručnim i umetničkim školama) – koji žele da budu oslonac učenicima na putu samospoznaje, izgradnje samopouzdanja i razvoja socijalno-emocionalnih veština.
- Stručnim saradnicima, pedagoškim i andragoškim asistentima – da saradnju sa učenicima, kolegama i roditeljima podignu na viši nivo, obogate kreativnim rešenjima i inovativnim pristupima.
Namera seminara je da vrati na scenu vaspitnu ulogu škole – ne kao skup krutih pravila čije se poštovanje izražava ocenom iz vladanja, već kao niz ideja i postupaka čijom se primenom podstiče razvoj učenika (a i nastavnika) u pozitivnom smeru.
Jedan od načina da vaspitno delujemo u okviru školskog sistema jesu i vannastavne aktivnosti. Baveći se ovim aktivnostima:
- razvijamo pozitivnu sliku o sebi,
- postajemo kreativniji,
- ispoljavamo i usavršavamo svoje sklonosti i sposobnosti,
- učimo nove veštine,
- učimo da sarađujemo sa drugima,
- razvijamo empatiju,
- doživljavamo uspeh,
- učimo kako da podnesemo neuspeh.
Teorijski deo seminara se bavi pojmom, vrstama i zakonskom podlogom za izvođenje vannastavnih aktivnosti. Takođe se razmatra i ko može biti učesnik ovih aktivnosti i kako da dobijemo podršku za njihovu realizaciju.
U praktičnom delu seminara, kroz primere i zadatke, pratimo sledeću šemu: izbor, planiranje, realizacija, promocija, praćenje toka i procena efekata vannastavnih aktivnosti.
Tema 1 – Uvodni pojmovi i planiranje vannastavnih aktivnosti
U ovoj temi, razmatramo sledeća pitanja: Zbog čega su važne vannastavne aktivnosti i koje su njihove odlike? Da li je zakon skup ograničenja ili može biti podrška obrazovno-vaspitnom procesu? Na koji način vannastavnim aktivnostima razvijamo međupredmetne kompetencije? Kako birati i osmišljavati vannastavne sadržaje?
Tema 2 – Učesnici i podrška realizaciji vannastavnih aktivnosti
Pažnju posvećujemo sledećim pitanjima: Na koji način učešće u vannastavnim aktivnostima doprinosi razvoju ličnosti učenika? Koju ulogu u realizaciji ovih aktivnosti imaju nastavnici i ostali zaposleni u školi? Kako da, putem vannastavnih aktivnosti, uključimo roditelje u život i rad škole? Zbog čega je bitna saradnja sa lokalnom zajednicom?
I ova tema obogaćena je konkretnim primerima, s tim što je naglasak stavljen na učesnike i njihove uloge u realizaciji posmatranih vannastavnih sadržaja.
Tema 3 – Promocija, praćenje i procena efekata vannastavnih aktivnosti
Promocija konkretne aktivnosti važna je:
- pre početka – da bi dobili podršku,
- tokom realizacije – da bi održali motivaciju,
- po završetku – da bi predstavili rezultate.
Praćenjem toka neke aktivnosti dobijamo informacije potrebne za evaluaciju i buduće planiranje.
Navedenim pitanjima, bavićemo se manje teorijski, a više kroz zadatke i primere iz prakse.
Kroz zadatke i detaljno urađene primere, bavićemo se i planiranjem aktivnosti koje smo odabrali za realizaciju.
Tanja Jovičić
Tanja je profesor matematike i računarstva, zaposlena u Srednjoj školi u Krupnju. Osim nastavom, u okviru više projekata, bavila se i mentorskom podrškom učenicima romske nacionalnosti. Sa OKC-om sarađuje od 2020. godine.
Pitanja koja ste pitali i naši odgovori
Cilj seminara nije memorisanje i reprodukcija velikog broja činjenica. Insistiraćemo na osnovnim konceptima, a sve drugo što može da zatreba, bitno je da znate gde i kako možete da pronađete. Tokom izrade zadataka, razvijaćete veštine potrebne za planiranje i realizaciju različitih oblika vannastavnih aktivnosti.
Potreban je samo računar i pristup internetu. Ukoliko posedujete neku dodatnu opremu (foto-aparat, kamera, muzička oprema, …) ohrabrićemo Vas da je upotrebite prilikom izrade određenih zadataka.
Potrebno je samo poznavanje osnova rada na računaru. Međutim, ukoliko posedujete neke veštine vezane za informacione tehnologije, bićete u prilici da ih pokažete na seminaru, a dobićete i smernice kako da ih iskoristite, ne samo u realizaciji vannastavnih aktivnosti, već i na časovima ili u okviru zaduženja koja imate u školskom sistemu.
Ukoliko je u pitanju sportska sekcija ili hor, odgovor je da. Međutim, postoji niz aktivnosti u kojima će od presudnog značaja za uspeh biti dobra volja, entuzijazam i dobre organizacione sposobnosti. Sve ostalo što je potrebno pronaći ćemo kod kolega ili učenika koji učestvuju u realizaciji nekog projekta.