Prirodni vrtić

Elektronski seminar

Broj bodova: 16

Trajanje: 2 sedmice

Cena: 50 BAM

Prirodni vrtić je seminar koji će Vas osnažiti da „oživite“ bogate, podsticajne, prirodne resurse, osloboditi predrasuda o rizičnoj igri u prirodi i osposobiti za korišćenje  IKT alata za prikupljanje dokumentacije i dokumentovanje priča iz prirodnog vrtića, izradu digitalnih časopisa i njihovo publikovanje u digitalnom svetu, ali i drugih alata koji se mogu koristiti tokom boravka u realnom prirodnom okruženju.

Pitanja koja ste pitali i naši odgovori

Saznaću da je boravak u realnom prirodnom okruženju životno – praktično iskustvo koje bez jedne jedine napisane reči jača potencijale i veštine i nauči mnogo toga o:

Profesionalizmu – koristišćenje svih resursa u vaspitno-obrazovnom radu, bolja komunikacija i saradnja svih učesnika vaspitno-obrazovnog procesa.

Razumevanju sebe i drugih (empatiiji) – vaspitača i roditelja za potrebe i interesovanja dece za boravak na otvorenom i značaja korišćenja prirodnog okruženja za razvoj dece.

Istraživanju – deca istražuju resurse prirode čulima, idejama, aktivnostima, empatijom, tolerancijom, saradnjom, uvažavanjem mišljenja drugih, sposobnostima, veštinama, samopouzdanjem, postavljanjem pitanja, traganjem za odgovorima. Vaspitači istražuju, posmatraju, dokumentuju, podržavaju, podstiču, preispituju i unapređuju svoju praksu.

Radosti – izbor dece da dan provedu napolju, slobodno i u pokretu. Vaspitači imaju gotova didaktička sredstva i igračke.

Odgovornosti – deca kritički razmišljaju o rizicima, odnosu prema okruženju, korišćenju ranije stečenih iskustava u novonastaloj situaciji, sebi, drugima kroz uzročno-posledične veze. Ostali učesnici vaspitno-obrazovnog procesa koristeći različite metode rada, iskustva, inovacije podsiču i podržavaju dečije ideje i aktivnosti.

Deci – najvažniji kreator vaspitno-obrazovnog procesa i svog razvoja svojim potencijalima, sposobnostima, potrebama i interesovanjima.

Aktivnostima i aktivnom učešću dece, porodice, vaspitača, okruženja saradnjom, komunikacijom i tolerancijom.

Minimalna oprema je računar (laptop ili desktop, sve jedno) sa operativnim sistemom Windows 7 ili novijim i internet konekcija. Računar ne treba da bude preterano jak i skup, ali je neophodno da lepo radi (ne koči, ne blokira …). Nije neophodno da imate pametni telefon, mada možete seminar pratiti i preko telefona, ali da biste uradili zadatke, neophodan je računar.

Nije neophodno da imate neko veliko predznanje, ali da biste što brže i lakše realizovali zadatke, potrebno je da niste početnik. Seminar može biti malo tehnički zahtevniji ali će vam pojašnjenja na seminaru pomoći da pojedine začkoljice prevaziđete. Sigurni smo da i početnici mogu da nauče sve što je na ovom seminaru, ali će im biti možda potrebno malo više vremena. To je jedina razlika, odnosno razlika je u vremenu potrebnom za izradu zadataka.

Najvažnije je da imate dobru vezu sa internetom i da umete da koristite neki od programa za pregledavanje internet sadržaja (Google Chrome, Firefox Mozilla …). To je neophodno za početak, a sve ostale programe koje ćete koristiti na seminaru su više ili manje poznati, jer su ti programi deo MS Office paketa (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint).