Elektronski seminar
Broj bodova: 16
Trajanje: 2 sedmice
Cena: 50 BAM
Na ovom seminaru ćete naučiti kako se, jasnom komunikacijom, postiže razumevanje među
ljudima i kako se to može usmeriti na razvoj saradničke klime u kolektivu.

Seminar Osnove dobre komunikacije namenjen je onima koji žele da unaprede komunikacijske veštine i grade saradničku klimu u kolektivu. Nastavnicima, stručnim saradnicima i vaspitačima, znanja stečena na seminaru pomoći će da: adekvatno i na vreme reaguju, da se zauzimaju za sebe štiteći svoja prava ne ugrožavajući prava drugih. Da pojednostavimo, ovo je za sve koji žele:
- Viši nivo sigurnosti i samopouzdanja u komunikaciji.
- Adekvatno reagovanje na kontekst događaja.
- Manje stresa – više energije za efikasna rešenja.
- Uspešno upravljanje tokom razgovora.
Dobra komunikacija podrazumeva zauzimanje za sebe ne ugrožavajući prava druge osobe. To je centralna tema ovog seminara, obrađuje se usvajanjem i primenom asertivnih tehnika. Ideja za seminar je nastala iz prepoznavanja potrebe za komunikacijskim veštinama koje su neophodne u svakodnevnom radu sa decom i učenicima.
Sve što mi je trebalo, a nisam pronašla na jednom mestu, prikupljala sam: izučavajući literaturu, pohađajući tematske obuke i treninge da bih na kraju sistematizovala i formirala čvrstu osnovu koja čini polaznu bazu za nadgradnju i razvoj drugih psihosocijalnih veština.
Tema 1 – Uvod u komunikaciju
Prva tema nas uvodi u osnovne pojmove o komunikaciji:
- Upoznavanje: definicije, funkcija, potrebe i svrhe komunikacije.
- Učenje procesa komunikacije i elemenata komunikacijskog procesa koji su osnova za razvoj veština u narednim temama.
Tema 2 – Stilovi komunikacije
U drugoj temi upoznajemo stilove komunikacije i učimo asertivna prava:
- Karakteristike stilova komunikacije, razlike stila u načinu reagovanja na impulse iz spoljašnje sredine.
- Korišćenje asertivnih prava i asertivnih dozvola koje su osnova uspešne komunikacije.
Tema 3 – Nenasilan govor – kruna asertivnosti
U poslednjoj temi učimo tehnike aktivnog slušanja i nenasilan govor:
- Uvežbavanje veština slušanja, tehnika aktivnog slušanja, plasiranja Ja-poruke, vođenje razgovora tehnikom postavljanja pitanja i primena osnovnih asertivnih tehnika u datoj situaciji.
- Veštine i tehnike potrebne za asertivno ophođenje. Značaj pružanja empatije, veštine slušanja koje su uslov za razvoj aktivnog slušanja te posledično postizanje razumevanja, poverenja i saradnje što isključuje svaki vid nasilništva.

Ranka Hrvaćanin
Ranka Hrvaćanin je fotograf, zaposlena u Školi za dizajn u Beogradu. Od 2019. sarađuje sa Obrazovno kreativnim centrom kao autor i moderator seminara Osnove dobre komunikacije.
Funkcija fotografije je identična sa funkcijom komunikacije, tako da je bilo prirodno da se Ranka razvija šireći interesovanja i znanja u oblasti komunikacije.
U Školi je koordinator Tima za razvijanje sposobnosti za rešavanje problema, komunikaciju i timski rad.
Pored pedagoškog rada održala je desetine radionica, predavanja i obuka iz oblasti komunikacije udruženjima i preduzetnicima. U periodu jul-avgust 2022. bila je angažovana kao savetnik za informisanje i edukaciju na projektima asocijacije Koncepti za život.
Pitanja koja ste pitali i naši odgovori
Iste dileme su proizvele ovu obuku. To je cela naša energija (ideologija, pojava, reputacija, uspesi) koja se oseća u poruci koju šaljemo, odnosno kako je šaljemo (način prezentovanja). Naši slušaoci,posebno deca, sve čuju/osećaju. Ukratko, asertivnost nas jača u odnosu na iznenadna pitanja i nesmotrene odgovore (npr. razgovori i predlozi u gužvi na hodniku, u prolazu, na malom odmoru i sl.)
Agresivni, u najvećem broju primera, nemaju zlu nameru koliko imaju neizgrađen stil. Jednostavno ne znaju drugačije. Ostaje nam da odlučimo usavršavanje komunikacijskih veština, a najbolji efekat po kolektiv je da svi zajedno prođu obuku, posle koje nastavljaju uvežbavanje tehnika koje su upoznali u cilju izgradnje saradničke klime.
Pomoći će vam ako nastavite uvežbavanje i korišćenje ovih tehnika posle seminara
To otvara i pitanja iz drugih oblasti, ipak, jeste primer favorizovanja pasivnog stila. Možda je to bilo poželjno u prošlim vremenima uz metode koje se napoštaju. Danas se pasivne reakcije ne smatraju adekvatnim odgovorom iz razloga što stvaraju uslove za kasnije konfrontacije.
Sa svima asertivno, tako smirujete uzavrele strasti. Kad se obraćate mirnim tonom i deca zastanu. Kod nastavnika jasnog stava i kriterijuma manje je agresivnih ispada od strane dece. Budite primer sklada i sigurnosti – slediće vas.
Biće o ovom mnogo reči u lekcijama. Ukratko, asertivnost je relativno nov termin u psihološkoj literaturi (engl. assertive= uporan, samosvestan, samopouzdan). Definiše se kao zauzimanje za lična prava i izražavanje misli, osećanja i stavova na direktan, iskren, umeren način, uz poštovanje drugih, ne ugrožavajući njihova prava. Asertivnost je dakle povezana sa adekvatnim socijalnim ponašanjem u različitim situacijama, u smislu izražavanja socijalno prihvatljivog ponašanja bez straha i ljutnje (bez očekivanja da će uvek biti po našem). Može se reći da se smatra aspektom socijalne i emocionalne inteligencije.
Što ne bi bili uspešni sa manje utroška energije? Želite li ostati sveži na kraju dana, posle časova ili do kraja karijere? Šta mislite što se najbolji govornici pripremaju za nastupe? Dočekajmo pritiske spremno. Svaki naš čas je javni nastup.
Psihosocijalne veštine podrazumevaju sve veštine.
Komunikacijske veštine su osnovne ( sadržane su u složenim veštinama); zatim veštine upravljanja timovima, menadžerske veštine, veštine liderstva, veštine postavljanja ciljeva, rešavanje konflikta, donošenje odluka, pregovori…